Kościół pw. św. Mikołaja

Kościół został wybudowany w latach 1900-1902, parafia utworzona została 28 XII 1902 r. i wydzielona ze Starego Koźla.

1 lipca 1901 roku w obecności przedstawicieli Rady Kościelnej oraz Urzędu Gminy wbito „pierwszy” szpadel pod budowę nowej Świątyni.
Prace murarskie nadzorował mistrz budowlany Bless. Mistrz Limprecht z Głogowa wykonał artystyczne prace stolarsko – snycerskie. Miejscowi rzemieślnicy z Kędzierzyna zajęli się prostszymi pracami ciesielskimi i stolarskimi.

Organy zakupiono w firmie Riegera z Krnowa, a dzwony (w liczbie trzech) odlała firma Urlich. Artysta Riffesser wyrzeźbił drogę krzyżową.
Kościół powstał w nurcie neogotyckim, ma kształt halowy, trójnawowy i został wykonany z cegły palonej. Nad ołtarzem głównym spoczęła statua patrona – Świętego Mikołaja – podarowana przez proboszcza z Raciborza-Ostróg tutejszej parafii. Kościół w Raciborzu Stara Wieś podarował dwa boczne ołtarze wykonane w artystycznym drewnie. Niezbędne prace przy ołtarzu głównym, ambonie i balaskach komunijnych wykonali stolarze artyści Herman i Franz Mrosek z Raciborza.

19 października 1902 roku konsekrowano kościół w obecności księdza kardynała Koppa. Pierwszym proboszczem zasłużenie został ks. Maksymilian Wontropka. Po śmierci, zastąpił go w 1938 roku ks. Jerzy Wotzka. To z jego inicjatywy, w monachijskiej specjalistycznej firmie zostają zamówione i opłacone 2 ołtarze z mozaiki artystycznej. Wojna sprawiła, że trafiły na swoje miejsce przeznaczenia dopiero po 1945 roku. W latach 1946-1984 prowadzony był przez OO. Oblatów Maryi Niepokalanej.
[Źródło: www.dekanat.com.pl]

Reklama
Zespół Presto
Dodaj swój komentarz:


Twoje imię lub nick:

kontakt i dojazd

Kościół pw. św. Mikołaja

Rzymsko-katolicka Parafia św. Mikołaja
ul. Judyma 1
47-220 Kędzierzyn-Koźle
Tel.: 77 483 49 02
www.mikolajkk.pl